Czy warto retuszować swoje zdjęcia?

Dzisiejsza technologia daje ogromne możliwości, a wkrótce mogą być one wręcz nieograniczone. Widać to także w fotografii i narzędziach, którymi można retuszować zdjęcie tak, że na końcu wygląda ono zupełnie inaczej niż oryginał. Czy jednak warto retuszować swoje fotografie?

Jak retusz stwarza wyidealizowany obraz świata?

Retuszowanie zdjęć to technika sięgająca kilkudziesięciu lat wstecz. Dawniej wymagała ona drogich i skomplikowanych narzędzi oraz odpowiednich umiejętności. To sprawiało, że retusz zdjęć dotyczył tylko znanych postaci, np. modelek, które później trafiały na czołówki gazet.

Dziś technologia sprawiła, że swoje zdjęcie może retuszować absolutnie każdy. Zupełnie wystarczająca jest do tego darmowa aplikacja telefoniczna. Wielu ludzi przez retuszowanie zdjęć tworzy wręcz swój wyidealizowany wizerunek na mediach społecznościowych.

Czy warto retuszować swoje zdjęcia?

To, czy warto retuszować własne zdjęcia, zależy głównie od światopoglądu danej osoby. Zwykle jednak specjaliści zalecają korzystać z możliwości, jakie niosą nowoczesne programy graficzne, o ile korzysta się z nich z umiarem.

W niektórych przypadkach retusz zdjęcia jest bardzo pomocny. Może być tak chociażby wtedy, gdy oryginalna fotografia jest zbyt ciemna. Czasem też warto użyć programu graficznego, aby usunąć z tła jakiś zbędny element, który rzutowałby na odbiór fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.