Fotografia plakatowa – jakie plakaty wybrać do mieszkania?

Obecnie ozdabianie wnętrz w formie fotografii plakatowych to bardzo popularny trend, który pozostanie z nami na dłuższy czas. Różnego rodzaju plakaty przedstawiające fotografie są doskonałą dekoracją do nowoczesnych pomieszczeń. Sklepy internetowe oferują nam szeroki wybór wzorów i kolorów plakatów o różnej tematyce. Każdy może znaleźć idealną ozdobę do swojego salonu, przedpokoju czy też sypialni.

Temat plakatu

Zanim przejdziemy do zakupu plakatu, który wpadł nam w oko, warto zastanowić się nad tym, czy będzie on pasował tematycznie do pomieszczenia, w którym zawiśnie. Plakat powinien dopełniać całą aranżację i mieć odpowiednią technikę wykonania, ponieważ inne warunki panują w kuchni, a inne w salonie.

Plakat do salonu

W zależności od tego, czy nasz salon jest duży czy mały, powinniśmy dobrać odpowiedni rozmiar plakatu. Do przestronnego pomieszczenia będzie pasowała duża fotografia, ale nie możemy też przesadzić. Dekorację trzeba wybrać tak, aby można ją było objąć wzrokiem z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Plakat nie może być też zbyt mały, ponieważ „zginie” na dużej powierzchni.

Jeśli nasz salon urządzony jest w jaskrawych kolorach lub jest ich po prostu dużo, to lepiej zdecydować się na stonowany plakat. Przesyt wzorów i barw nie będzie działał korzystnie na wystrój naszego wnętrza. Jeżeli natomiast w pokoju królują biele, beże i szarości lub inne spokojne kolory, to plakat może być intensywny i przyciągający wzrok. Wtedy stanie się on dominującym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu.

Warto też zastanowić się nad tym, gdzie powiesimy naszą fotografię. Plakaty są niestety wrażliwe na promienie słoneczne, dlatego nie mogą być bezpośrednio wystawione na ich działanie – odpada więc ściana naprzeciw okna. Co prawda plakat zawsze można wymienić, jeśli się zniszczy, ale po jakimś czasie możemy nie znaleźć już naszego ulubionego wzoru. Dlatego warto dbać o ten, który już zakupiliśmy.

Plakat do przedpokoju

Przedpokoje (zwłaszcza w mieszkaniu umieszczonym w bloku), są dosyć małe i ciemne. Jeśli zdecydujemy się na zawieszenie tam fotografii plakatowej, to warto, aby była ona jasna i nie zajmowała dużo miejsca. Powinna mieć „lekką” tematykę: na przykład kwiaty, krajobrazy czy martwą naturę.

Plakat w przedpokoju możemy powiesić bez oprawy – wtedy będzie zajmował mniej przestrzeni, albo jeśli posiadamy nieco więcej miejsca – możemy go oprawić w ramkę. Wszystko zależy od naszego poczucia estetyki i miejsca, którym dysponujemy.

Plakat do kuchni

Plakaty zawieszane w kuchni są najczęściej związane z tematyką kulinarną. Mogą to być warzywa, owoce, gotowe dania, ziarna kawy czy też przyprawy. Z racji tego, że kuchnia jest dosyć wilgotnym pomieszczeniem i często się w niej gotuje – plakat powinien być odpowiednio zabezpieczony tak, aby się za szybko nie zniszczył. Jednym ze sposobów jest włożenie fotografii w antyramę, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że do naszej dekoracji nie dotrze wilgoć i będzie nam służyła przez lata.

Plakat do sypialni

Sypialnia jest najspokojniejszym miejscem w każdym domu. Tutaj odpoczywamy, relaksujemy się i śpimy. Plakat zawieszony w takim pomieszczeniu powinien być stonowany i utrzymany w jasnych barwach. Wybór motywów jak i kolorów jest dowolny, ale należy się upewnić, że będą one pasowały do reszty wystroju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.