Na czym polega fotografia artystyczna?

Fotografia artystyczna, w odróżnieniu od fotografii komercyjnej i reportażowej, ma na celu wyrażenie emocji twórcy, jego pomysłu i przesłania. Jest swego rodzaju medium, za pomocą którego artysta komunikuje się z odbiorcami, chcąc im coś przekazać.

Fotoreportaż zaś, to obiektywny, wizualny opis określonych wydarzeń, bez subiektywnej intencji fotografa. Fotografia komercyjna z kolei, ma za zadanie zareklamować dany produkt lub usługę w taki sposób, aby jak najwięcej osób z nich skorzystało.

Fotografia artystyczna jako dekoracja domu

W ostatnich czasach fotografia artystyczna stała się często stosowanym trendem w aranżacji wnętrz. W sklepach internetowych można znaleźć przeróżne plakaty i obrazy fotograficzne, które będą idealnie pasowały do nowoczesnych pomieszczeń, urządzonych ze smakiem. Dzięki obrazom i plakatom z fotografią artystyczną, wnętrze się ożywi i zyska personalny charakter.

Początki fotografii artystycznej

Za najwcześniejszego przedstawiciela sztuk pięknych i fotografii kompozycji, uznaje się Johna Edwina Mayalla, który w 1851 roku przedstawił swoje dagerotypy, ilustrujące Modlitwę Pańską.

Innymi artystami, którzy zajmowali się fotografią artystyczną w epoce wiktoriańskiej, byli między innymi: Julia Margaret Cameron, Oscar Gustave Rejlander oraz Charles Lutwidge Dogson.

W Stanach Zjednoczonych duży wpływ na rozwój tej dziedziny sztuki mieli Edward Steichen, F. Holland Day oraz Alfred Stieglitz, który postarał się o wprowadzenie fotografii artystycznej do zbiorów muzealnych.

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to w 1960 roku, fotografia nie nosiła jeszcze miana artystycznej. Była uważana za zwykłe rzemiosło, które nie przekazywało żadnych wyższych wartości. Tylko i wyłącznie w specjalnych kręgach, uznawana była za coś więcej. Na wystawach nazywana była zaś „fotografią obrazkową”, co było bardzo niejednoznacznym określeniem.

Do końca lat 70. dominowało głównie kilka gatunków fotografii artystycznej, takich jak: akty, portrety i naturalne krajobrazy. Najsłynniejsi artyści lat 70. i 80. nadal czerpali z tych gatunków, ale mieli na nie świeże spojrzenie. Można do nich zaliczyć między innymi: Cindy Sherman, Sally Mann, Roberta Mapplethorpe’a i Foberta Farbera.

Amerykańskie organizacje, takie jak Aperture Foundation i Museum of Modern Art (MOMA) zrobiły wiele, aby fotografia znalazła się w czołówce sztuk pięknych. Na skutek tych działań, w 1940 roku MOMA powołało wydział fotografii i pierwszego kuratora – Beaumonta Newhalla.

Fotografia artystyczna dzisiaj

Obecnie fotografia artystyczna rozwinęła się już na tyle, że artyści mają nieskończone możliwości co do jej wykonywania. Współcześnie istnieje tendencja do uważnego wybierania inscenizacji i oświetlenia oraz do zmuszania odbiorcy do zastanowienia się nad tym, co widzi. Nic nie może być oczywiste, ponieważ wtedy fotografia artystyczna traci cały swój urok.

Nowe możliwości technologiczne, otworzyły artystom drogę do fotografii pełnego spektrum, gdzie mogą oni przedstawiać zupełnie inne niż dotychczas, wizje artystyczne. Wykorzystują do tego ultrafiolet, światło widzialne oraz podczerwień, które dają zaskakujące efekty.

Mimo że fotografia artystyczna zdecydowanie różni się z definicji od tej komercyjnej i reportażowej, to jednak zauważono, że dosyć często te dziedziny się na siebie nakładają i mają cechy wspólne. Dzieje się tak na przykład, jeśli chodzi o modeling, pokazy mody, targi, wystawy i wykłady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.