Jak zrobić dobre zdjęcia wnętrz?

W ostatnich latach dużego znaczenia nabrały fotografie wnętrz. U przyczyn tego zjawiska leży przede wszystkim rozwój social mediów i prezentowanie w ramach postów naszych mieszkań i miejsc pracy – pomysłów na ich aranżację i wykorzystywanych w tym celu przedmiotów. Zrobienie dobrego zdjęcia wnętrza wymaga uwzględnienia kilku kluczowych zasad.

Oświetlenie

Do zdjęć wnętrz najlepszym oświetleniem jest światło dzienne. Dzieje się tak, ponieważ tylko ono pozwala na uniknięcie refleksów, odbić źródeł światła na błyszczących powierzchniach i nadmiernemu oświetleniu elementów znajdujących się w pobliżu żarówki.

Focus na szczegół

W przypadku fotografowania szczegółów również należy szczególną uwagę zwrócić na oświetlenie. Dodatkowo warto pilnować, by wszystkie linie poziome i pionowe były fotografowane z takiej perspektywy, by pozostały one proste, unikając skosów będących efektem błędnego ustawienia aparatu.

Skoncentrowanie się na szczegółach wymaga również uwzględnienia ich specyfiki. Przykładowo miękkie i ciepłe dywany shaggy warto fotografować ustawiając na nich przedmiot, który lekko „zapadnie się” akcentując puszystość i miękkość dywanu. Dodatkowo długość włosia można podkreślić przeczesując po dywanie dłonią, co spowoduje zmianę kierunku części włókien. Taki zabieg warto stosować nie tylko do fotografii dywanów, ale również wielu innych miękkich tekstyliów: koców, narzut czy welurowych zasłon.

Kompozycja

Pamiętajmy, że kompozycja zdjęcia jest istotnym elementem fotografii wnętrz. W zależności od tego, co jest głównym elementem zdjęcia trzeba uwzględnić odpowiednie jego wyeksponowanie. W przypadku detali zostawiamy nieco miejsca na otoczenie po bokach kadru. W ten sposób pokazujemy, że detal jest rzeczywiście osadzony w danej przestrzeni. Natomiast w przypadku zdjęć wnętrza jako całości warto wykadrować je w taki sposób, by istotne elementy nie były ucięte. Ważne jest również poszukiwanie takich ujęć, które pokażą ważny dla nas punkt widzenia czy perspektywę. Należy w związku z tym starannie wybrać poziom robienia zdjęcia – z podłogi, wysokości oczu fotografującego czy też z góry.

Jak przedstawiliśmy, fotografia wnętrza nie jest bardzo wymagająca, chociaż należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.