Czy smartfony wyprą aparaty fotograficzne?

Smartfony to urządzenia naszpikowane sztuczną inteligencją, które rozwijają się w niesamowitym tempie. Obecnie wielu ludzi zastanawia się nad tym, czy telefon nie jest równie dobry, a nawet lepszy niż tradycyjny aparat fotograficzny.

Jakie urządzenie jest wskazane dla profesjonalisty?

W przypadku profesjonalnych fotografów raczej nie ma żadnych wątpliwość: aparat fotograficzny to lepszy wybór niż smartfon. Nawet najlepszy wielofunkcyjny telefon nie zastąpi aparatu wartego kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto aparaty fotograficzne zwykle są dużo bardziej ergonomiczne, co zwiększa komfort pracy.

Aplikacje w telefonach są zaś niewystarczające dla kogoś, kto fotografią zajmuje się zawodowo. Taka osoba dokonuje retuszu zdjęć na profesjonalnym oprogramowaniu graficznym i zdjęcia woli widzieć w dużej skali, a nie na małym ekranie telefonu.

Jaki sprzęt dla fotografa amatora?

Jeśli ktoś traktuje fotografię jako hobby, to wybór pomiędzy aparatem a smartfonem wcale nie jest oczywisty. Pod wieloma względami telefon okazuje się lepszy. Takie urządzenie jest przecież niezwykle poręczne i praktycznie zawsze ma się je przy sobie.

Fotografowanie amatorskie nie wymaga też wykonywania zdjęć o wyjątkowo wysokiej rozdzielczości. Dla przeciętnego użytkownika inteligentny telefon ma odpowiednie parametry techniczne, by zapewniać przynajmniej zadowalającą jakość zdjęć. Smartfony są także wyposażone w dwa obiektywy, a ich poręczność sprawia, że z łatwością można wykonać autoportret fotograficzny, czyli popularne selfie. W dodatku aplikacje telefoniczne pozwalają przeprowadzić retusz zdjęcia za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Następnie zdjęciem można już podzielić się ze światem, np. przez umieszczenie go na którymś z portali społecznościowych.

Nie bez znaczenia jest także czynnik ekonomiczny. W końcu prawie każdy korzysta ze smartfona i to oczywiście nie tylko ze względów na możliwość wykonywania zdjęć. Tymczasem kupno aparatu fotograficznego niezłej jakości to już spory koszt.

W dużym uogólnieniu można więc stwierdzić, że profesjonalista potrzebuje dobrego aparatu fotograficznego. Osobom wykonującym zdjęcia hobbistycznie w zupełności wystarczyć może inteligentny telefon z nieco wyższej półki cenowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.