Sztuczna inteligencja w fotografii

Inteligentne algorytmy, terabajty danych, big data i dziesiątki innych technologii stopniowo zmieniają cały świat. Sztuczna inteligencja coraz mocniej wpływa też na sztukę fotografii i sprawia, że ludzie są w stanie tworzyć coraz lepsze zdjęcia.

Jak inteligentna technologia zmienia fotografię?

Wpływ zaawansowanych algorytmów i nowoczesnych technologii na fotografię widać zwłaszcza w przypadku smartfonów. Rozwój oprogramowania połączony ze stosowaniem matryc o coraz większej rozdzielczości sprawia, że każdy może wykonać przynajmniej przyzwoite zdjęcia.

Sztuczna inteligencja jest bowiem w stanie automatycznie analizować elementy znajdujące się na ekranie tak, aby zdjęcie wypadło korzystnie. Później można skorzystać z odpowiedniej aplikacji, by np. wyciąć zbędny element z tła. Wszystko przy pomocy kilku dotknięć ekranu telefonu.

Trwają też zaawansowane prace nad algorytmem, który będzie w stanie sam tworzyć zdjęcia. W takim przypadku wystarczy tylko zlecić programowi efekt, jaki chce się uzyskać. Algorytm stworzy zaś cyfrowe dzieło przedstawiające np. krajobraz, które będzie nierozróżnialne od prawdziwego zdjęcia. Być może za kilka lat będzie więc możliwe chociażby wykonanie perfekcyjnego zdjęcia Himalajów bezpośrednio z Polski. Technologia tego typu może mieć potężny wpływ na całą branżę fotograficzną. Jednocześnie pojawiają się obawy co do jej wykorzystania np. w celu oczernienia innej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.