Chyba każdy człowiek choć raz w życiu nie wiedział jak ułożyć ręce podczas wykonywania zdjęcia. Czy opuścić je luźno wzdłuż ciała, czy wsadzić dłonie do kieszeni, a może je skrzyżować? Tak naprawdę prawidłowe ułożenie rąk zależy od tego, co ma przedstawiać dana fotografia.
Jak nie układać rąk w trakcie fotografowania?
Zwykle nie zaleca się tego, by krzyżować ręce podczas wykonywania zdjęcia. Specjaliści od mowy ciała zgodnie twierdzą, że jest to oznaka zamkniętej postawy. Od tej reguły zdarzają się jednak wyjątki. Skrzyżowane ręce dość często pojawiają się na fotografiach biznesowych, zwłaszcza wtedy, gdy osoba fotografowana piastuje kierownicze stanowisko.
Za to praktycznie nigdy nie powinno się chować rąk za plecami. Mowa ciała w tym przypadku oznacza, że dana osoba ma coś do ukrycia. Osoby chowające ręce za plecami mogą więc być postrzegane jako mało wiarygodne.
Rzadko też dobrym pomysłem jest chowanie rąk w kieszeniach. Taka postawa oznacza dużą dozę nonszalancji. W przypadku dłoni nie zaleca się zaś ich zaciskania w pięści. To bowiem oznaka nerwowości, a nawet agresywności.
Jak ułożyć ręce podczas fotografowania?
Poprawne ułożenie rąk zależy od przyjętej konwencji. Inaczej powinny być one ułożone w przypadku zdjęcia do CV, a inaczej przy fotografii, która będzie umieszczona w social mediach. Zawsze jednak dobrym pomysłem jest układanie rąk w naturalny sposób.
Rękami można trzymać jakiś przedmiot, można nimi wykonywać jakiś gest. W niektórych sytuacjach korzystnie prezentuje się też dłoń podpierająca brodę. Neutralnym pomysłem jest zaś swobodne ułożenie rąk wzdłuż tułowia. Taka poza wedle specjalistów mowy ciała oznacza otwartość i komunikatywność.