Jak zdobyć pracę na stanowisku fotografa?

Choć od dawna w Polsce panuje tzw. rynek pracownika, to wciąż o wymarzoną pracę nie jest łatwo. Także fotografowie szukający stałego zatrudnienia muszą się sporo wysilić. Jak więc przekonać do siebie rekrutera i jak wygląda praca na stanowisku fotografa?

Czego wymagają pracodawcy?

Na ogół na każdą ofertę pracy na stanowisko fotografa zgłasza się wielu zainteresowanych kandydatów. Na ich tle trzeba się wyróżnić. Warto więc zadbać o profesjonalne CV, a na rozmowę kwalifikacyjną przybyć stosownie ubranym. W przypadku fotografów szczególnie duże znaczenie ma zdjęcie zamieszczone w CV.

Jak w każdej branży, tak i w fotografii, rekruterzy zwracają przede wszystkim uwagę na doświadczenie. Spore znaczenie mają jednak także próbki pracy. Aplikując na stanowisko fotografa, zawsze warto przedstawić bogate i wszechstronne portfolio wykonanych fotografii.

Istotne znaczenie ma też wykształcenie. Przewagę w procesie rekrutacji uzyskują kandydaci, którzy ukończyli studia wyższe, zwłaszcza jeżeli były one związane ze sztuką fotografii. Duże szanse na angaż mają jednak także i osoby z wykształceniem średnim.

Jakie umiejętności są poszukiwane przez rekruterów?

Rekruterzy zwracają uwagę nie tylko na doświadczenie i wykształcenie, ale również na umiejętności potrzebne na danym stanowisku. Od kandydatów na fotografa często wymaga się przynajmniej średnio zaawansowanej umiejętności obsługi programów graficznych, a zwłaszcza Adobe Photoshop. Wśród wymogów może też pojawić się prawo jazdy kategorii B.

Na rozmowie rekrutacyjnej można spodziewać się między innymi pytań związanych z bieżącymi trendami w fotografii. Ta branża zmienia się bardzo szybko, a fotograf powinien podążać za wszystkimi nowinkami związanymi z technologią i szeroko pojętą modą.

Praca fotografa wiąże się także z poznawaniem wielu nowych ludzi. Dlatego też kandydaci na fotografów są sprawdzani pod kątem umiejętności miękkich. Komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktów i podobne cechy są tu mocno pożądane.

Jak pracuje fotograf na etacie?

Praca na etacie to świetny pomysł zwłaszcza na początku kariery fotografa. Umożliwia ona nabranie bezcennego doświadczenia. Po latach zaś można liczyć na awans albo też zdecydować się na otworzenie własnego biznesu. Pracując na etacie, ma się także stabilną sytuację finansową. W każdym miesiącu osiąga się podobne wynagrodzenie, choć jego część zwykle jest naliczana w postaci premii za określone wyniki.

Pracując na etacie, trzeba też liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Fotografowie to często kreatywni ludzie pełni nieszablonowych pomysłów. Na etacie często nie ma jednak sposobności, by je realizować, ponieważ trzeba spełniać pewne odgórnie narzucone standardy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.