Fotografowie zarabiają bardzo różnie. Jedni osiągaj dochody nieznacznie przekraczające najniższą krajową, a inni na swoim fotograficznym talencie zarobili małą fortunę. Od czego jednak zależą zarobki fotografów?
Etat czy własna działalność?
Zarobki fotografów na etacie mocno różnią się od tych osiąganych na własnej działalności. Pracując na umowie o pracę, często uzyskuje się wynagrodzenie w granicach średniej krajowej. Naturalnie zdarzają się zarówno nieco wyższe, jak i niższe stawki.
Dużo większy rozstrzał zarobków dotyczy fotografów prowadzących własną firmę, czyli wolnych strzelców, właścicieli studiów fotograficznych itp. Niektórzy z nich zarabiają mało albo wręcz generują straty. Tymczasem inni na biznesie fotograficznym uzyskują wielkie zyski. Cechą charakterystyczną zarobków na działalności jest też nieregularność. Zdarzają się lepsze i gorsze miesiące pod względem dochodowym.
Jak duży wpływ ma doświadczenie na zarobki?
Fotografia to kreatywne zajęcie. Zdarza się, że młody człowiek z dużym talentem potrafi wykonywać znacznie lepsze zdjęcia niż ktoś, kto w branży spędził już kilkanaście lat. Mimo tego także w branży fotograficznej zarobki są mocno powiązane z doświadczeniem.
Fotografowie wchodzący na rynek pracy zwykle muszą więc liczyć się z tym, że z początku będą zarabiać relatywnie niewiele. Na szczęście wraz z nabieraniem doświadczenia ich wynagrodzenie dość szybko rośnie.