Jak należy pozować do zdjęć?

Wielu ludzi uważa się za niefotogenicznych. Inni nie są nawet w stanie siebie poznać na zdjęciach. Jednocześnie każdy chciałby dobrze wyglądać na fotografiach. Warto więc wiedzieć, czym naprawdę jest fotogeniczność i jak pozować, aby na zdjęciach wypadać dobrze.

Czym jest fotogeniczność?

Praktyka pokazuje, że wielu ludzi wypada lepiej lub gorzej na zdjęciach niż w rzeczywistości. Faktycznie można więc powiedzieć, że jedni ludzie są bardziej fotogeniczni niż inni. Jednocześnie należy pamiętać, że istnieje kilka sposobów, aby na zdjęciach wypaść lepiej.

Modelki czy modele stosują szereg technik, które pozwalają im prezentować się dobrze na zdjęciach. O ile fotograf zwraca uwagę na tło, oświetlenie i jakość aparatu, o tyle fotografowana osoba powinna się skupić głównie na przyjęciu odpowiedniej pozy.

Czy na zdjęciu wygląda się inaczej niż w rzeczywistości?

Zdjęcie mocno zmienia perspektywę. Na co dzień ludzie widzą siebie jako odbicie w lustrze. Obraz na fotografii jest spłaszczony a strony odwrócone. W dodatku zdjęcia praktycznie nigdy nie oddają wiernie kolorystyki.

W praktyce duże znaczenie ma również to, że elementy znajdujące się bliżej aparatu fotograficznego wydają się na zdjęciu większe niż te zlokalizowane na dalszym planie.

Jak pozować do zdjęć?

Zdjęcie nigdy nie uwiecznia precyzyjnie rzeczywistości. Zdając sobie z tego sprawę, można wykorzystać kilka technik pozowania, które pozwolą lepiej wypaść na fotografii. W praktyce oznacza to, że poza, która w rzeczywistości wygląda nienaturalnie, na zdjęciu czasem prezentuje się wysoce korzystnie.

Gdzie kierować wzrok?

Raczej nie zaleca się, by osoba fotografowana była zwrócona frontalnie w kierunku aparatu i tam skupiła swój wzrok. Ludzka twarz jest bowiem niesymetryczna. W rzeczywistości ta cecha jest praktycznie niezauważalna. W przypadku fotografii jest jednak zupełnie inaczej.

Wskazane jest więc to, by podczas wykonywania zdjęcia głowa była choć minimalnie przechylona w jedną ze stron.

Jaką sylwetkę ciała przyjąć?

Zwykło się uważać, że do zdjęcia należy przyjąć wyprostowaną sylwetkę. Proste plecy to jednak nie wszystko. Wiele osób ma bowiem tendencje do przyjmowania zbyt sztywnej sylwetki. W konsekwencji zdjęcia prezentują się nienaturalnie i mało atrakcyjnie.

Należy więc pamiętać o tym, że przy pozowaniu do zdjęcia powinno się złapać trochę luzu. Przede wszystkim ciężar ciała powinien być przesunięty na jedną nogę. Czasem warto też wykonywać zdjęcie osobie, która się porusza, a nie stoi lub siedzi. Wtedy to można uzyskać efekt naturalności.

Dobrym pomysłem jest także minimalne przesunięcie szyi w kierunku aparatu. W taki sposób na zdjęciu można uzyskać smuklejszą sylwetkę. Wielu fotografów zaleca też uśmiechnięcie się podczas wykonywania zdjęcia. Uśmiech powinien być naturalny i nieprzesadzony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.