Jak wykonać dobry portret fotograficzny?

Sfotografować można absolutnie wszystko, od rzeczy w skali mikro, po zdjęcia przedstawiające całe galaktyki. Statystyki jednak jasno wskazują na to, że fotografie najczęściej uwieczniają ludzi. Każdy człowiek chce też dobrze wypaść na zdjęciu. Dobrze jest więc znać parę zasad, które pozwalają korzystniej prezentować się na fotografii.

Portret, czy autoportret?

W ostatnich 10 latach na całym świecie powróciła moda na autoportrety. W nowoczesnym wydaniu tworzy się je za pośrednictwem techniki fotograficznej znanej wszędzie jako „selfie”. Wykonanie zdjęcia siebie samego za pomocą aparatu w smartfonie jest niezwykle proste. W dodatku użyć można jeszcze tzw. selfie sticka, co pozwala ująć w kadrze więcej przestrzeni.

Selfie zawładnęły światem Internetu. Na portalach społecznościowych zamieszczają je praktycznie wszyscy, od „zwykłych” ludzi po najsławniejsze osobistości. W luźnej konwencji selfie sprawdza się bardzo dobrze. Jeśli jednak chce się wypaść możliwie najlepiej na zdjęciu to zamiast autoportretu lepiej postawić na portret fotograficzny wykonany przez osobę trzecią.

Selfie wymusza bowiem kilka ograniczeń. Nie jest łatwo jednocześnie wykonywać zdjęcie oraz do niego pozować. Problemem związanym z selfie jest również brak możliwości zmieszczenia w kadrze całej sylwetki ciała. Zdjęcie „urwane” np. tuż nad poziomem oczu niemal nigdy nie prezentuje się atrakcyjnie.

Jaki sprzęt jest potrzebny do wykonania dobrego portretu?

Teoretycznie portret fotograficzny można wykonać aparatem zamontowanym w przeciętnym smartfonie. Fotografie tego typu cechują się jednak brakiem ostrości i niską rozdzielczością. Jeśli chce się naprawdę korzystnie prezentować na zdjęciu, to należy je wykonać lepszym sprzętem. Nie trzeba jednak przesadzać w drugą stronę. Do wykonania dobrego portretu człowieka w zupełności wystarczy lustrzanka.

Warto zwrócić też uwagę, że im lepszy aparat fotograficzny, tym bardziej widoczne są wszelkie detale. To duża zaleta pozwalająca podkreślić np. walory swojej urody. Jednocześnie jednak trzeba mieć świadomość, że zdjęcie wysokiej rozdzielczości może też uwidaczniać mniej atrakcyjne elementy wyglądu. Do pozowania trzeba się więc przygotować, tak by na zdjęciu nie uwieczniono np. niewyprasowanej koszuli.

Jakie tło wybrać do portretu?

W przypadku portretu każde tło może być dobre, o ile tylko nie rozprasza uwagi. Ostatnio popularne stają się portrety wykonywane w miejskiej scenerii. Tło tętniącego życiem miasta może dodać wyrazistości i charakteru fotografii. Należy jednak wystrzegać się wykonywania fotografii np. na tle banerów reklamowych. Z zasady też na portrecie powinna znajdować się jedna osoba, a nie duże skupisko przechodniów.

Klasyczne tła dla portretów są jednak jednolite. Przykładowo jasna ściana potrafi dodać sporej harmonii. Równie dobrze, a często nawet lepiej wypada jednolite tło naturalne, np. drzewa, czy łąka pokryta śniegiem.

Jakie znaczenie ma odpowiednie oświetlenie?

Właściwe oświetlenie to kolejny klucz do wykonania dobrego portretu. Wskazane jest światło naturalne lub też sztuczne przygotowane przez profesjonalistę. Oświetlenie powinno zapewnić wysoki poziom jasności, a przy tym być rozproszone. Istotne znacznie ma również kierunek jego padania. Źródło światła powinno znajdować się przed fotografowaną osobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.